"Bu yol yalnızca senin... Başkaları seninle yürüyebilir fakat hiç kimse senin için yürümez." Mevlana

Niyet…

Dünya, niyet ve dua üzerine kuruludur derler. Çok doğru bence. İnsanın niyeti, yapacaklarının belirleyicisidir. Bir şeye gerçekten niyetlendiyse gerçekleştirmek için her şeyi yapar, her yolu bulur. 

Ne alaka neden bunları yazıyorsun diyebilirsiniz. Çok alaka dostlar. Bir şeyleri gerçekten istiyorsak, niyetimiz net ve temizse ona ulaşmamak için hiç bir sebep yoktur.

 

Düşünün, bir belediye başkanısınız ve gerçekten hizmet etmek derdindesiniz. İnsanların sizden istediklerini gerçekleştirmek, onların hayatlarını kolaylaştırmak tek hedefiniz. Niyeti böyle olan bir belediye başkanı, belediyenin ve hatta tüm kamu kurumlarının imkanlarını sonuna kadar zorlar ve halkı için bir şeyler yapabilmenin gururunu yaşar. Ama bir de düşünün hizmet etmek gibi bir derdi olmayan, insanların neye ihtiyacı olduğuna kafa yormayan bir belediye başkanı ne yapar? Hangi imkanları zorlar? Hangi makamları aşındırır insanları için?

Aynı şey ilişkiler için de geçerlidir. Aile, arkadaş, duygusal ilişkilerinizi düşünün. Yürütmek niyetinde olduğunuz bir ilişki için elinizden gelen tüm fedakarlıkları yapar, hoşunuza gitmeyen tarafları görmezden gelir ve karşınızdakini mutlu etmek için her şeyi yaparsınız. Yürütmek istemediğinizde ise hiç bir şey yapmaz arkadaşınızın, sevgilinizin ya da akrabanızın hayatınızdan çıkmasına izin verirsiniz. 

Ekmek kazanma derdinde olan bir simitçi, yaz kış demeden sokak sokak gezer evine ekmek götürmek için. Çoluğunu çocuğunu düşünmeyen biriyse gider bir gecede yer parasını. 

Son bir örnekle yazımı bitirmek istiyorum izninizle. Düşman işgalinde bir ülke. Sürgün edilmiş, imkansızlıklar içinde bir asker. Vatanını hürriyete kavuşturmak için tüm hayatını vakfetmiş bir lider. Nasıl bir niyet ettiyse, nasıl istediyse, nasıl dilediyse mucize gerçekleştirerek laik, modern ve demokrasi ile yönetilen bir vatan emanet etmiş bize tüm dünyayla çarpışarak, ölümleri göze alarak, hayatını adayarak. Ya yapmasaydı??? Ya kendi çıkarına odaklansaydı?

Önemli olan ne istediğinizi bilmeniz, neye niyetinizin olduğuna tertemiz bir kalple karar vermenizdir. Neyi ister, neye temiz niyetlerle girişirseniz hayatınıza getirirsiniz. 

Aynı Cumhuriyet gibi... 

Şükran ve minnetle Büyük Atam..