"Bu yol yalnızca senin... Başkaları seninle yürüyebilir fakat hiç kimse senin için yürümez." Mevlana

Geleceğinize yön vermek, doğru mesleği seçmek ve ömür boyu sevdiğiniz işi yapmak istiyorsanız, İzotomi® ile tanışın.Kendinizi daha iyi tanıyın; geleceğiniz için doğru kararlar alın.

Bir insanın başına gelebilecek en büyük talihsizlik hoşlanmadığı ve onu mutlu etmeyecek bir konuda uzmanlaşması ve bu yönde meslek seçimi yapmasıdır.

Hedefini bilmeyen bir gemi asla doğru bir yere gidemez. Çünkü belirlenmiş bir yön yoktur. Nereye gideceğini bilmediği için denizlerde savrulur durur. İnsan olarak biz de öyleyiz. Hedefi ya da hayali olan birinin önüne çıkan engelleri aşmak için içsel motivasyonu vardır. Bu içsel motivasyona sahip olmadan çıkılan yolculuklarda zorlanma yaşandığında hemen başka bir yol seçilir ya günlük olarak acıdan kaçılır ya da günlük zevkler takip edilir.

Hedefe doğru kaynaklarla ilerlemenin bir diğer altın kuralı ise kendini tanımaktır. Hayatta başarıyı elde etmiş ancak bir türlü mutlu olamayan insanlarla karşılaşırsınız. Başarı her zaman mutluluğu getirmez ancak mutluluk her zaman başarıyı getirir. Gerçekten ne istediğini ve kendi özelliklerini bilmek bu dünyada doyuma ulaşmanın önemli kurallarındandır.

İzotominin amacı bir öğrencinin kendi mizacı, değerleri, istekleri, ilgi alanları ve davranış örüntülerini anlayarak kendisi için en yüksek farkındalıkla seçim yapabilmesini sağlamaktır. Farkındalıkla alınan kararlar pişmanlıkları yok eder. 

13-19 yaş arası öğrencilerde uygulanabilen ve patenti Sola Unitas Akademi’ye ait olan “İzotomi Analizi”, öğrencilerin değerlerini nicel ve nitel olarak ortaya koyarak doğru alan (sayısal, eşit ağırlık, sözel ya da dil), doğru üniversite ve dolayısı ile doğru meslek seçimi konusunda öğrenciye ve ebeveynlere çok önemli bir gösterge sunar. İzotomi analizinin en önemli tarafı, öğrencilerin kendi kişisel özelliklerine ve değerlerine uygun alan ve meslek belirlemelerinde bilimsel olarak kanıtlanmış bir değerlendirme sistemi olmasıdır. Günümüzde maalesef öğrenciler 11.sınıfa geçerken hangi bölümü neden seçtiklerini bilmemektedirler. Matematiği iyi değilse sözel ya da dil bölümüne yönelir; matematiği seviyor ama fizik, kimya, biyolojiden hoşlanmıyorsa Eşit Ağırlık’ı seçer ya da hem matematikte hem fende iddialıysa Matematik-Fen bölümünde okur. Halbuki bu seçimlerde önemli olan hangi dersi sevdiğinden çok, öğrencinin ileride yapacağı hangi meslekte mutlu ve dolayısı ile daha başarılı olabileceğini belirlemektir. Acı olan şudur ki yanlış ve bilinçsiz üniversite seçimleri sonucunda ülkemiz yaptığı işten mutlu olmayan ya da mezun olduğu mesleği yapmayan yüz binlerce kişiyle doludur.

Doğru eş ve doğru iş seçiminin hayattaki en önemli seçimler olduğunu söylenir hep. Doğru eş seçmeyle ilgili bir kriter var mıdır bilemem ama kişinin değerlerine ve kabiliyetlerine uygun, hayatı boyunca severek yapabileceği bir mesleği belirleme tekniği var.