"Bu yol yalnızca senin... Başkaları seninle yürüyebilir fakat hiç kimse senin için yürümez." Mevlana

 

Sanırım birçoğumuz için yaşadığımız en ilginç, en zor, en değişik yıldı 2020. Birçok şey yaşandı ama bu yıla damgasını vuran Covid -19 salgınıydı ki maalesef hala etkilerini yaşamaya devam ediyoruz.

Geçen sene bu zamanlar birileri çıkıp bize “mart ayında bir salgın yaşanacak, herkesi evlere kapatacak, ekonomiyi darmaduman edecek, okullar kapanacak” dese, “sen çok film izlemişsin” deyip gülerdik herhalde. Ama maalesef tüm bunları yaşadık ve yaşamaya da devam ediyoruz. Ne zaman biteceğini kestiremesek de uzmanlar 2022 den önce gerçek normalleşmeyi yaşayamayacağımızı söylüyorlar.

Sizi bilmem ama ben yeni yıl başlangıçlarında hep inanılmaz umutlu ve mutlu olurum; o sene ne yaşarsam yaşayayım. Evet çok zor bir yıl geçirdik hepimiz. Hem fiziksel hem psikolojik sağlığımız bozuldu, ekonomimiz yerle bir oldu, sosyal hayatımız çöktü, eğitim hayatımız inanılmaz sekteye uğradı…Daha bir çok olumsuz şey sayabiliriz bu sene için. Ama bence bize de çok fazla ders verdi 2020. Sağlığımızın ne kadar kıymetli olduğunu; temizliğin ve mesafenin ne kadar önemli olduğunu; para kazanırken az da olsa para biriktirmemiz gerektiğini; her zaman her şeyin yolunda gidemeyeceğini; yalnız yaşamayı öğrenmenin önemini; odalarda karantinaya alındığımızda yalnızlığın ne demek olduğunu; etrafımızdaki insanların ve onlarla birlikte olmanın ne kadar değerli olduğunu; sahilde çay içmenin ne kadar büyük zenginlik olduğunu; sağlıklıyken yürümenin ne kadar gerekli olduğunu; normalken hayatımızın kıymetini bilmemiz gerektiğini ve daha bir çok şeyi kafamıza kaka kaka öğretti 2020. Bu nedenle ben kendisine çok teşekkür ediyorum. Benim ne kadar kıymetli olduğumu bana hatırlattığı için. Sağlığıma bin kat daha önem göstermem gerektiğini öğrettiği için. Kazanırken 3-5 tl de olsa kenara koymak zorunda olduğumu bana anlattığı için. Ve daha bir çok şey için 2020 yılına sonsuz teşekkürlerimi sunuyor ve onu sevgiyle uğurluyorum.

2021 yılının hepimize önce sağlık, sonra huzur, mutluluk, bolluk, bereket getirmesini diliyor; 2020 yılı derslerini hiç unutmayarak gülücüklerle dolu bir yıl olmasını temenni ediyorum.